Umíte se přihlásit k digitálním službám státu? Víte, co znamená identita občana? Víte, jaký způsob přihlášení je pro Vás nejvhodnější?
Co to je datová schránka a vyplatí se mi jí mít? Jak datovou schránku zřídit a jak ji používat? Je to bezpečné?
Portál občana slouží jako brána k digitálním službám státu. Víte, co vše si můžete přes portál zařídit? Víte, jak se k portálu přihlásit a jak jej využívat?
Rodičovství v digitální době není vždycky snadné. Děti tráví na mobilech obvykle několik hodin denně a rodiče často nemají přehled o tom, co vlastně jejich děti na internetu dělají. Rizik spojených s kyberprostorem přibývá (pro děti i dospělé). Jen informovaní dospělí dokážou s dětmi o zodpovědném chování na internetu mluvit a předcházet tak případným problémům. V tomto přehledu najdete řadu zajímavých odkazů, rad a tipů, na co si dát pozor, a jak s dětmi o online světě mluvit.
Pokud si nebudete vědět rady, obraťte se na profíky:
Rodičovská linka: https://www.rodicovskalinka.cz/
Tel: 606 021 021 (Po-čt 9-21h, pá 9-17h)
Nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství zdarma pro všechny, kteří se starají o děti. Ať už jsou to rodiče, prarodiče nebo pedagogové.
Hotlinka STOPonline: https://stoponline.cz/cs/
Umí odstranit závadný obsah na internetu jako je dětská pornografie, zneužívání dětí či kybergrooming.
Dětské krizové centrum: https://www.ditekrize.cz/ a non stop Linka důvěry
Pomáhá dětem a jejich rodinám. Odborná psychosociální pomoc při krizových životních situací, vč. problémů spojených s kyberprostorem.
Naše více jak stokrát prověřené školení, které jsme testovali ve sborovnách po celé ČR. Celé naše know-how pro vás přehledně:
• Úvodem
• AI v kontextu našeho světa
• Jak přinést AI do školních lavic
• AI jako praktický pomocník pedagoga
• Kam dál
Inspiralog je přehlídka různorodých scénářů, jak lze kreativně pracovat s AI napříč tématy a předměty – od češtiny přes biologii až po tělocvik. Nejde o soustavu detailních metodik, nýbrž o stručně popsané a snadno realizovatelné nápady, kterými se můžete rychle inspirovat. Vzhledem k zaměření projektu klademe v Inspiralogu důraz hlavně na podporu kreativního učení a na práci s „uměleckými“ výstupy AI, ale věříme, že na své si tu přijde každý vyučující.
Záchranný archeologický výzkum se dotýká mnoha stavebníků, mnozí ale netuší co je čeká. Proč vás výzkum při stavbě rodinného domu nebude nic stát a jak vlastně probíhá? To a mnoho jiného vám ukáže následující video.
Učte se od odborníků na AWS a budujte cloudové dovednosti podle svých představ. Prozkoumejte výuku založenou na hrách, absolvujte certifikační zkoušky AWS Official Practice a další.
AWS Educate je otevřena každému jednotlivci, bez ohledu na to, kde se nachází ve svém vzdělání, technických zkušenostech nebo kariérní cestě.
Doporučení pro rodiče zaměřené na prevenci ochrany dětí na internetu s informacemi s jakými riziky se mohou setkat ve virtuálním světě a jak těmto rizikům předcházet.
Interpretace nové verze normy od autorů Blanka Farkašová, Tereza Garamszegi, Linda Jansová, Lukáš Konečný, Martin Krčál, Markéta Kytnerová, Kateřina Matyáštíková, Michaela Morysková. Cílem tohoto dokumentu je podat jednotný a srozumitelný výklad normy, v němž jsou sporné body vyřešeny dohodou odborníků. Dokument vznikl pod záštitou Citace.com. Dokument bude dále rozvíjen.
Každý z nás může mít vlohy na něco jiného. Někdo je více analytický a někdo má zase talent odhalovat chyby. Krátký 5minutový talentový test Vám pomůže zjistit, na co se hodíte v IT a jaké zaměření by pro Vás mohlo být nejlepší.
Vzdělávací online hra na téma zdravých návyků v digitálním prostředí. Formát hry vtáhne do děje a umožní pochopit problematiku prostřednictvím vlastního prožitku.
Doporučený věk: 11-15 let
Podcast Linky bezpečí, který otevřeně mluví o tématech, se kterými ji děti a dospívající kontaktují.
Co a proč se děje? Jak dál postupovat? Poslechněte si sami přes Spotify.
Naučný pořad pro děti, které tráví čas on-line. Jak si poradit s tím, s čím se na síti potkají, vysvětluje hlavní hrdinka Alenka.
20dílný seriál pro děti k látce „Jak fungují počítače, chytré mobily a internet“.
This comprehensive guide will help you distinguish between coding bootcamps and alternative study modes. Here’s what you’ll uncover:
Gain insights into the top three factors crucial for determining the most suitable study mode for aspiring programmers. Explore the nuanced pros and cons of pursuing a computer science degree, enrolling in a coding bootcamp, or self-study. Empower yourself with expert job hunting and self-promotion strategies, ensuring you navigate career opportunities with confidence and strategic insight.
Videokurz je určen především žákům 8. a 9. tříd a odpovídajícím třídám gymnázií, kterým přibližuje společenské příležitosti i výzvy, které jsou s umělou inteligenci (AI) spjaté. Ve videokurzu najdete influencery i přední světové experty na vývoj a výzkum AI.
On-line vzdělávací platforma, která pomáhá získávat znalosti a dovednosti potřebné na současném trhu práce. IBM SkillsBuild umožňuje získávat digitální certifikáty a zvyšovat nové kariérní možnosti. Program je všem zájemcům k dispozici zdarma.
Jak lze využít metodiky Internetových úžasňáků a co může metodika přinést do vaší třídy či celé školy? Zhlédněte přiložené video a pro více takových navštivte Youtube kanál Jules a Jim,z.ú.
Uvažuješ o programování? Láká tě zjistit, jak automatizovat část své práce? Přemýšlíš nad kariérní změnou do IT, ale nevíš jak na to? Studuješ informatiku a zajímá tě, co dál? Provedeme tě na cestě do IT od začátku do konce. Zdarma.
Jak začít s programováním? Jak najít práci v IT? Přinášíme odpovědi, inspiraci, motivaci.
V příručce najdeš rady, které ti pomůžou se základní orientací a se sháněním práce v oboru. O tvorbě CV je celá jedna kapitola.
Série kurzů kyberbezpečnosti pro rodiče.
Chcete vědět, jaké nástrahy čekají na vás a vaše děti na internetu? Jak se na internetu chovat nebo čeho se vyvarovat? Projděte si jednotlivé lekce, které se zaměřují na nejdůležitější témata: základy internetu pro rodiče, sociální sítě, kyberšikana, kybergrooming, autorská práva, nástroje rodičovské kontroly, heslování, aj.
Série kurzů kyberbezpečnosti pro děti a studenty.
Zaposlouchejte se do rozhovorů moderátora Lukáše Venclíka s předními českými odborníky na internetovou problematiku a buďte o klik napřed!
Podívejte se, jak si vymyslet bezpečné heslo a kam si ho (ne)psat, jak se nenechat sledovat Facebookem, nebo jak napsat referát do školy. Tipy tu najdou všechny věkové kategorie - teenageři, jejich rodiče, senioři a celá široká veřejnost.
Pracovní listy k vytištění na téma kyberbezpečnosti.
Deset pravidel, jak by se lidé měli chovat na sociálních sítích a v online prostoru. Brožura je určená zejména pro děti a dospívající.
Příručka vytvořená ve spolupráci s prg.ai.
Kyberakademii pro pracovníky obcí, obecních policií a další cílové skupiny ve školním prostředí vytvořená ve spolupráci s týmem e-bezpečí.
Edukativní video vytvořené ve spolupráci s týmem e-bezpečí.
Téma: kyberkriminalita a její typy, vývoj a rozvoj v on-line světě.
Edukativní video vytvořené ve spolupráci s týmem e-bezpečí.
Téma: jak efektivně předejít rizikovému chování v on-line prostředí.
Edukativní video vytvořené ve spolupráci s týmem e-bezpečí.
Téma: problematika rizikového chování v prostředí on-line her (odcizení herních účtů, krádeže virtuálních předmětů…).
Edukativní video vytvořené ve spolupráci s týmem e-bezpečí.
Téma: jak vyvážit digitální životní styl a osvojit si zdravé digitální návyky.
Vzdělávací akademie pro rodiče od O2 Chytré školy. Toto krátké video radí, jak mít přehled o tom, kolik času vaše děti tráví na mobilu.
Vzdělávací akademie pro rodiče od O2 Chytré školy. V tomto díle se dozvíte, jak kontrolovat aplikace na mobilu vašeho dítěte.
Vzdělávací akademie pro rodiče od O2 Chytré školy. Ze stručného videa zjistíte, jak využít sdílení polohy na mobilu tak, aby se vaše dítě dostalo bezpečně domů.
Vzdělávací akademie pro rodiče od O2 Chytré školy. Tento díl vám ukáže, jak můžete na mobilu nastavit, jaký obsah se k vašim dětem dostane.
Vzdělávací hra, která zábavnou formou naučí hráče správně používat technologie a být na internetu v bezpečí. Je určená především pro děti ve věku od 8 let, ale můžou si zahrát i dospělí – třeba rodiče s dětmi. Ideální do základních škol a do rodiny.
Stránka je rozcestníkem pro témata kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence a digitálního wellbeingu ve školách i mimo školu. Najdete zde odkazy na podcasty, infografiky a další materiály.
Význam digitálních dovedností na trhu práce a test digitálních dovedností v pěti oblastech. Test je dostupný ve 29 jazycích a výsledkem je certifikát.
Jak název napovídá, streamy ze série NavIT jsou tvoje navigace po světě IT. Zaměřujeme se na témata, která souvisí s IT. Rozsah témat je obrovský od nových technologií pro péči o zdraví.
E-learningové tematické kurzy, které připravuje a provozuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Díky kurzům si osvojíte základní i pokročilé znalosti z oblasti kybernetické bezpečnosti. Kurzy jsou určené pro různé zájmové skupiny (předškoláky, školáky, státní instituce a veřejnost, zaměstnance, seniory, aj.).
Na pár kliknutí vám dáme nahlédnout do toho, co nás čeká a jak se připravit. Řekneme vám to, co vám ve škole neřekli a co ani nikdo nejspíš ve škole neříká vašim dětem.
Na pár kliknutí vám dáme nahlédnout do světa IT a přesvědčíme vás, že v něm je místo opravdu úplně pro každého, kdo chce a nebojí se nového.
Podíváme se, jaké části pohovor má a jak se s nimi poprat, na co se připravit a co si včas promyslet.
Motivační dopis je velký strašák. Přitom napsat ho od začátku není o mnoho složitější než napsat jakýkoli jiný dopis nebo e-mail. Pojďte si to s námi vyzkoušet.
Přijměte pozvání k našemu kvízovému školení na téma Životopis bez šablony. Čtrnáct otázek a na konci odpovědi s vysvětlením, které vám dosud žádný článek neprozradil.
... a jak se na ně připravit.
DÍTĚ – RODIČE – TECHNOLOGIE – DÍL 1 – Rizika technologií
Strčit hlavu do písku a říct, že dítěti mobilní telefon, tablet nebo počítač prostě nedáme, není řešení z mnoha objektivních důvodů. Ano, online číhají mnohá nebezpečí. Pojďte jim porozumět a naučte se jim čelit.
DÍTĚ - RODIČ - TECHNOLOGIE - DÍL 2 - Regulace přístupů - prakticky
V díle 1 - Poznejte rizika - jste získali náhled na situaci. Ve druhém díle nabízíme konkrétní praktické tipy, jak si poradit s regulací přístupů dětí online. S ohledem na věk a specifické potřeby.
Stáhněte si příručku pro rodiče, kterou připravila Policie ČR ve spolupráci s mobilními operátory. Tento naučný materiál vám pomůže orientovat se v otázkách bezpečnosti dětí na internetu a nastavit důležitá pravidla pro správné užívání mobilního telefonu. Začněte budovat bezpečnější digitální prostředí pro svoji rodinu ještě dnes!
Bezplatný online kurz určený každému, kdo se chce dozvědět, co to je umělá inteligence, čeho lze a nelze jejím prostřednictvím dosáhnout a jak ovlivňuje naše životy. Pro účast v kurzu nepotřebujete pokročilé znalosti matematiky ani znalost programování.
Rozcestník AI do škol slouží jako rychlý rozcestník, který vás nasměruje například ke kurzům, školením, workshopům nebo vzdělávacím materiálům, které hledáte.
Přemýšlíte, co můžete udělat pro digitální wellbeing svého dítěte? Stáhněte si přehlednou infografiku s praktickými tipy pro rodiče.
Na problematiku vlivu digitálních technologií není nikdy moc brzy. Mrkněte, co můžete udělat pro digitální wellbeing vašeho batolete nebo předškoláka.
Už jste slyšeli o digitální hygieně, ale pořád nevíte, jak na to? Inspirujte se našimi praktickými tipy.
Výzkumu se zúčastnilo 634 respondentek a respondentů z řad IT pracovnic a pracovníků, ředitelek a ředitelů nebo provozních manažerek a manažerů neziskových organizací. Každá organizace odpovídala pouze jednou.
Sběr dat probíhal od 1. do 31. března 2023, pro dotazování jsme zvolili kvantitativní typ výzkumu, techniku písemného dotazování. Dotazník se skládal z otevřených i uzavřených otázek. Kvantitativní zpracování výstupů z dotazníků provedla společnost Ipsos. Interpretaci dat a brožuru připravil tým. Sdružení VIA pod vedením Radky Bystřické.
Informační rozcestník k problematice autorského práva ve vztahu k české Wikipedii, Wikimedia Commons a dalších Wikimedia projektů, využívání obsahu internetu, svobodným licencím CC a dalším souvisejícím tématům.