Internet je místo, ve kterém se často obklopujeme negativními zprávami a neustále jimi „scrollujeme“. Tento moderní fenomén nazýváme doomscrolling. Jedná se o „jev“, který se stává vážným problémem pro stále více lidí a může způsobit i deprese. Výzkum o digitálním zdraví, který pro Nadaci O2 a operátora O2 připravila agentura NMS Market Research mimo jiné zjistil, že 49 % dotazovaných berou do ruky mobil, když nemají co dělat. To, že se ale tímto způsobem vystavují nebezpečí už neberou v potaz. Nudu lze zahnat online vzdělávací hrou NetKnights, kterou Nadace O2 vypouští do světa.
V „době digitální“, kdy informace proudí rychlostí světla, a my tak máme nepřetržitý přístup k novinkám po celé zeměkouli, se objevil nový fenomén známý jako doomscrolling. A co to přesně znamená? Odborníci z E-bezpečí tento termín definují jako nadměrnou konzumaci negativních informací na internetu, které cíleně vyhledáváme a sledujeme. Opakované přijímání špatných zpráv nám snižuje hladinu serotoninu, což má zásadní vliv na náladu člověka. To také způsobuje, že o tragických událostech neustále přemýšlíme a zbytečně se zatěžujeme situacemi, které nedokážeme ovlivnit.
Nejvíce se doomscrolling objevoval během pandemie COVID-19, kdy se lidé snažili získat aktuální informace o šíření viru a jeho dopadech. Podobná situace nastala také po vzniku konfliktu na Ukrajině.
Podle webového portálu healthcentral.com může být doomscrolling zvyk, který poškozuje duševní, a dokonce i fyzické zdraví. Konzumace negativních zpráv se poté nabaluje jako sněhová koule a může zapříčinit až zvýšení stresu, úzkosti a pocitu beznaděje.
Zahánění nudy doomscrollingem
Když nemám co dělat, beru do ruky mobil. To si říká 49 % dotazovaných z výzkumu, který připravila agentura NMS Market Research pro Nadaci O2 a operátora O2. Výzkum o digitálním zdraví také zjistil, že 75 % Čechů ztrácí při „scrollování“ sociálními sítěmi vždy nebo často pojem o čase. Přitom se na vás řítí lavina negativních zpráv, které, někdy i nevědomky, zkrátka lezou do hlavy.
Jak se vyzbrojit před doomscrollingem?
Negativní zprávy na internetu na vás útočí víc, než si myslíte. Portál healthcentral.com představuje kroky, jak se vyzbrojit před propadnutí do pasti doomscrollingu a předejít tak potenciálním problémům. Můžete je využít jak pro sebe, tak pro vaše děti.
Stanovte si časový limit. Opravdu lehce se dá totiž sklouznout k několikahodinovému scrollování sociálními sítěmi. Nastavte si ve svém zařízení časové omezení, které vám připomene, kdy je na čase začít dělat něco jiného. Podrobný návod pro Apple zařízení najdete na webu support.apple.com a pro Android na support.google.com.
Dávejte si pozor na to, jaká témata a média sledujete. Zkuste se vyhnout bulvárním a dezinformačním webům, které často ohýbají realitu s cílem nalákat čtenáře. Třeba díky nástroji Verifee, snadno poznáte, jaký zdroj je důvěryhodný a u kterého byste si měli dát raději pozor.
V neposlední řadě zkuste negativní zprávy přebýt těmi pozitivními. Každý den si napište nebo si alespoň vybavte nějaké věci či situace, za které jste vděční. Posílíte si tak pocit optimismu a klidnou duši.
Nadace O2 také přináší řešení proti nudě
Nudíte se, ale zároveň jste fanoušek moderních technologií? Nadace O2 v rámci svých aktivit a programu O2 Chytrá škola vyvinula pomůcku pro děti, rodiče, pedagogy zkrátka pro všechny, kteří se zábavnou formou chtějí něco dozvědět o bezpečném a zdravém chování na internetu. Zkuste novou online vzdělávací hru NetKnights. Aktuálně je hra už dostupná ve verzi singleplayer a versus. Její plnou verzi včetně multiplayeru si budete moct zdarma zahrát už v půlce června.