Kyberšikana, sexting, dezinformace – to jsou hrozby, kterým čelí každý den děti i dospělí na internetu. V boji proti nástrahám v online prostředí pomáhá i Nadace O2. Příkladem je každoročně vyhlašovaný grant O2 Chytrá škola, díky kterému se mohou základní školy vzdělávat v digitální bezpečnosti. Až o 100 000 korun mohou základní školy žádat i letos, a to do konce listopadu.
Nadace O2 se svým programem O2 Chytrá škola si už od roku 2018 klade za cíl naučit děti, rodiče a učitele správně využívat technologie a být přitom v bezpečí. Jeden z hlavních nástrojů programu je vzdělávací portál www.o2chytraskola.cz, ten přináší praktické rady a výukové materiály, například jak se chránit na sociálních sítích, jak rozeznat fake news a hoaxy, seznámit se s umělou inteligencí nebo třeba jak si nastavit bezpečné heslo.
Nadace O2 také každoročně vypisuje grant pro základní školy v České republice.
Brány grantu jsou otevřené, žádejte o 100 000 korun až do 30. listopadu 2023
V této době má u sebe skoro každé dítě telefon s přístupem na internet a sociální sítě. Ví ale, jak se v online prostředí chovat a jaká nebezpečí na něj mohou číhat? Nadace O2 vypsala grantovou výzvu O2 Chytrá škola. Každá základní škola v České republice – bez ohledu na to, jestli je státní, soukromá, malá či velká – může získat grant v hodnotě až 100 000 korun. Ten mohou využít například na workshopy či kurzy od vzdělávacích partnerů, odborné materiály, mzdové a další provozní náklady.
Sběr přihlášek probíhá od 5. října do 30. listopadu 2023. Veškeré detailní informace jsou dostupné na webu o2chytraskola.cz.
„Za posledních pět let se nám tak podařilo podpořit už 214 škol, poskytnout 19 739 733 korun a proškolit více než 50 000 účastníků. Grant každý rok přizpůsobujeme aktuální situaci ve společnosti. Po náročných letech plných společenských krizí jsme se více zaměřili i na témata související s digitálním well-beingem“, říká Dominika Herdová, manažerka projektů Nadace O2.
Úspěšné projekty ze škol
Každý rok vznikne díky grantu několik zajímavých výstupů. Základní škola Labyrinth například vytvořila online hru „Datavengers“. Tu lze využít třeba ve výuce informatiky. Inspirovat se školy mohou i výstupem od Základní školy T.G. Masaryka v Praze 12. V rámci jejich ročního projektu uspořádali filmový festival, na kterém promítali edukativní videa vytvořené žáky na téma online bezpečnosti a sexuálních predátorů. Pedagog ze Základní školy Brno, Husova 17 vypracoval komplexní metodiku pro učitele „Trollí farma“, což je zážitkový kurz mediální výchovy.
Dalším inspirativním projektem je online úniková hra s názvem Nightfall: Zkáza zla, kterou v rámci grantu O2 Chytrá škola vytvořili žáci a učitelé z 16. Základní školy Plzeň. Cílem je pomocí hry posílit digitální gramotnost a tvůrčí schopnosti žáků i dospělých.
A co na to školy říkají?
„Za největší úspěch považuji, že děti samotné si uvědomily, že tráví na mobilu a na sociálních sítích, u her…příliš mnoho času a že s tím chtějí něco dělat. V jedné třídě nám tak vznikla „výzva“ Dny bez mobilu,“ Jolana Jendřejčíková, ZŠ Dr. M. Tyrše Hlučín.
„Někteří učitelé byli zaskočeni kolik slov z internetového prostředí umí žáci vysvětlit a oni sami ani neví, co to znamená; máme kolegy, kteří nepoužívali digitální technologie při výuce a po absolvování školení a sdílení dobré praxe, změnili svůj názor a začali se dál sami vzdělávat.“ Pavlína Pavlíčková, ZŠ Česká Lípa, Šluknovská.
Informace o online bezpečí na jednom místě
Pro širokou veřejnost – hlavně pro rodiče Nadace O2 provozuje také informačně-vzdělávací web bezpecnevsiti.cz s aktuálními články a se všemi informacemi o bezpečí na internetu nejen dětí, ale i dospělých. Web nabízí spoustu aktuálních témat a tipů například – Co by rodič měl vědět, než dá fotky svých dětí na Facebook, aktuální trendy online her a herní slovník pro rodiče, jak se bránit před online predátory a třeba jak na digitální well-being.
Nově je na webu také sekce „Zkuste si“. Vzdělává veřejnost hravou formou. Například si můžete projít kvízem a ověřit si, jestli se na internetu neztratíte. A pokud náhodou někde objevíte mezeru, doženete to například poslechnutím podcastu o kyberbezpečnosti, případně sérií videí od O2 Guru „Akademie pro rodiče“ a „Akademie pro seniory“.
Nadace O2 vzdělává také v rámci Týdne pro Digitální Česko
Nadace O2 si na Týden pro Digitální Česko připravila pro veřejnost řadu vzdělávacích aktivit. V průběhu týdne proběhne prezentace nadačních aktivit s tématikou online bezpečnosti a digitálního well-beingu, promítání edukativního filmu #annaismissing, online workshop Olympiády mediální gramotnosti, ukázková prezentace toho, jak lze ve výuce pracovat s portálem O2 Chytrá škola a také webinář pro zrakově znevýhodněné.