Už je to tady. Je to den "D". Den, kdy vaše firma přechází na kompletně dálkový model práce. Přípravy trvaly týdny, ale teď už není cesty zpátky…

Dobře, takhle váš příběh asi nezačíná. Pravděpodobně vám remote vnutil covid. Při práci na dálku jste se cítili nesví. Nešlo to. Dřelo to.

Skončily limitace a teď hurá nahnat všechny zpátky do kanclu!

A nebo ne?

Zastavte se na chvíli a zamyslete se. Nestojí to přeci jen za to? Remote má ohromné výhody, tak se na ně pojďme společně podívat.

Co se stane, když máte tým na dálku: Příběh inovace a adaptace

Je půl deváté ráno a Tomáš, váš nově nabraný seniorní vývojář, je zrovna v Gruzii. Probouzí se v pronajatém bytě. Místo toho, aby se prodíral dopravní zácpou na cestě do kanceláře, otevírá svůj notebook na balkoně s výhledem na Kavkaz. Káva? Hotová během pěti minut v kuchyni. Doprava? Nulová. To je práce na dálku v akci.

Díky vašemu modernímu přístupu máte možnost nabrat do firmy talenty ze všech koutů světa. Ale nejen to. Ti stávající mohou využít benefit práce na dálku a vydat se na cesty stejně jako to udělal Tomáš.

Jak si zachovat firemní kulturu při práci na dálku

Vaše Martina je skvělá vedoucí HR. Její zářivý úsměv a schopnost vytvořit v kanceláři přátelskou atmosféru je nepopiratelná. Přípravuje team-buildingy a všichni se díky ní mají jako v bavlnce. Jak ale zachovat firemní kulturu, když je možné pracovat odkudkoliv?

Důvěra, nikoliv obsesivní kontrola

Když se denně nevídáte se zaměstnanci, je snadné ztratit přehled a přejít na obsesivní kontrolu zaměstnanců. Meetingy několikrát denně, v 9 ráno na značkách a běda jak si někdo odskočí vyzvednout dítě ze školky. Takhle rozhodně ne!

Dejte lidem důvěru a zaměřte se na výsledky, které přinášejí. Vaše důvěra se 100x vrátí, protože spokojený zaměstnanec je také produktivní zaměstnanec. Mnohem více mu záleží na firmě. Nemá důvod hledat změnu. 🙂

Transparentnost je klíčová

Bez fyzického kontaktu se může snadno ztratit přehled o tom, co se děje ve firmě. Martina může vytvořit týdenní newsletter, kde informuje o aktuálním dění ve firmě, nových projektech a úspěších jednotlivých týmů. Díky tomu bude možné si nadále udržovat přehled a pocit, že jsou lidé součástí něčeho většího.

A co peníze?

Náklady jsou tutam

Kanceláře jsou jednou z nejdražších položek na seznamu nákladů. Někdy se vyplatí je prostě nemít a klidně obětovat nemalé peníze na zrušení smlouvy. V důsledku se vám to vrátí. A není to jen tlachání maličké firmy, kterou nepálí, že se zruší kanceláře. Facebook (Meta) před nedávnem ukončil smlouvu na pronájem. Když to jde v malých i velkých firmách, proč by to nemělo jít zrovna u vás?

Přenos na zaměstnance

Nejde jen o samotný pronájem, ale náklady na energie se díky remote přenesou na zaměstnance. To u nich může způsobit nepříjemné překvapení, které si ani nemusí mnozí uvědomit. Důležité je na to nehřešit. Je možné, že bude povinné zaměstnancům kompenzovat jejich náklady na práci z domova.

Když to prostory neumožňují

Někdo nemá doma vhodné podmínky na práci. Žádný pracovní stůl? Žádná pracovna a klid od dětí? Jedním z možných řešení je práci v kanceláři nadále umožňovat. Ať už ve vlastních prostorách nebo díky pronájmu kanceláří s flexibilním zasedacím pořádkem.

Remote ≠ home office ≠ hybrid

Častá mýlka je, že lidé stejně zůstávají v místě bydliště a není problém “jednou za čas” dorazit do kanceláře. V tom případě, ale nikdy… v žádném případě neinzerujte práci jako remote (nebo dokonce full remote). Je to klamavá reklama. Jasná komunikace je základ i při hledání nových zaměstnanců. Remote je plnodhodnotná práce na dálku. Není to hybrid (kdy vyžadujete občasnou přítomnost v kanceláři) a není to home office.

Existují případy, kdy je smysluplný home office, avšak nikoliv remote. Například Petr Glaser, zakladatel Nauč mě IT, vyvíjel aplikace na televize a potřeboval je testovat na reálných zařízeních. Ale vzít s sebou do kavárny 3 různé modely televizí jistě nedává smysl. Pokud je důležité mít nějaké těžko přenositelné zařízení k dispozici (ať už doma, nebo v kanceláři) nejedná se o remote, ale může jít o plnohodnotný home office.

Výhody

Globální talent

Díky možnosti najmout kohokoli z jakékoliv části světa se nabídka talentů násobí. Potřebujete specialistu na kybernetickou bezpečnost z Izraele? Nebo vývojáře z Indie? Není problém.

Úspora nákladů

Firma ušetří peníze na nájemném, údržbě a energiích. Tento volný kapitál může být reinvestován do rozvoje firmy, ve výzkumu a vývoji nebo ke zvýšení mezd.

Produktivita

Ne každý je produktivní mezi devátou a pátou. Někteří lidé jsou noční sovy, zatímco jiní jsou ranní ptáčata. Dálková práce umožňuje flexibilitu, která vede k vyšší produktivitě.

Nevýhody

Odloučení

Práce z domova může být osamělá. Někteří zaměstnanci mohou pocítit nedostatek sociálního kontaktu, což může vést k pocitu izolace a snížení morálky. Ale s tím se dá bojovat volným dobrovolným meetingem, který není jen o práci.

Komunikace a teambuilding

Ano, existují online nástroje, které pomáhají s komunikací a spoluprací. Ale co týmové vztahy? Co ten neformální pokec u kávovaru, který často vede k nápadům stojícím za miliony? Záleží na jednotlivcích. Někomu to nemusí vůbec chybět, jiný bez toho nepřežije.