Připravit děti na budoucnost, kde význam digitálních technologií raketově poroste a zároveň bude nezbytné s nimi interagovat v zájmu vlastního zdraví a duševní pohody, je nelehký úkol. U dětí, učitelů a rodičů je proto nutné rozvíjet komplexní digitální kompetence, které kromě „tvrdých“ technických znalostí zahrnují i péči o celkový digitální wellbeing.

Jako ředitelka organizace Replug me, která nejen digitálně vzdělává, ale i prosazuje propsání nezbytných změn do školního kurikula, přitom vnímám, že je důležitost této problematiky pořád ještě potřeba usilovně obhajovat. Přestože už víme, že je mladá generace vůči dopadům nadužívání technologií nejzranitelnější, ve školách zatím systematické digitální vzdělávání chybí. Pedagogové i rodiče tak tápou, jak se k neustále bobtnajícímu online světu co nejlépe postavit, a žáci se – více či méně dobrovolně – nechávají unášet na jeho rozbouřených vlnách.

Děti a dospívající se sice v digitálním prostředí pohybují velmi přirozeně, ale nedokážou rozpoznávat mechanismy, které jejich virtuální pohyb ovládají a řídí. Potýkají se s nedostatkem kritického myšlení a málo rozvinutou schopností sebereflexe. Nadměrné užívání digitálních technologií pak negativně ovlivňuje nejen jejich psychické zdraví či schopnost navazovat a udržovat naplňující vztahy, ale i spánkový režim a studijní výsledky.

Naše výzkumy prozrazují, že:

83 %

dospívajících uvádí, že si s nimi rodiče o digitálních technologiích nepovídají

51 %

dospívajících jsou na telefonu déle, než sami chtějí

32 %

dospívajících při pocitu nudy sahá po telefonu

34 %

dospívajících zažívá pocity osamělosti navzdory spojení s kamarády přes sociální sítě

Vítáme proto každou iniciativu, která toto téma otevírá a umožňuje pedagogům i laické veřejnosti načerpat potřebné znalosti. V rámci Týdne pro Digitální Česko jsme spolu s našimi partnery – softwarovou společností SAP Národním pedagogickým institutem – připravili seminář zaměřený na digitální bezpečnost. Účastníkům nastíníme, jak na ni nahlížet nejen z pohledu ochrany zařízení a dat, ale také z perspektivy ochrany psychického zdraví.

Akce je určená zejména vyučujícím a metodikům prevence na základních a středních školách, jejichž práce si nesmírně vážíme a ceníme si jejich snahy držet krok s technologickými inovacemi. Pro pedagogy, které by téma vlivu digitálních technologií na děti zajímalo více do hloubky, jsme také vypsali nová školení, během nichž jim přiblížíme online svět dnešních dětí a předáme praktické know-how, jak žákům pomáhat, aby se v kyberprostoru pohybovali vědoměji a zdravěji.

Mgr. Jana Klusáková, výkonná ředitelka Replug me
Mgr. Jana Klusáková, výkonná ředitelka Replug me


 

Těšíme se na viděnou!